Ekonomi

Dünya Bankası Türkiye’ye 35 Milyar Dolarlık Yatırım Paketi Sağlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası’nın sağladığı 35 milyar dolarlık yatırım paketini değerlendirerek, “Bu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) açıkladığı yaklaşık 51 milyar dolarlık üç yıllık yatırım planına ek olarak geliyor.” Orta Vadeli Programın (OVP) başarıyla yürütülmesini kuşkusuz destekliyor.” ifadesini kullandı.

Şimşek, sosyal medya hesabından Dünya Bankası’nın sağladığı 35 milyar dolarlık yatırım paketine ilişkin bir paylaşım yaptı.

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye yönelik yatırım paketini artırma kararının OVP’nin onayı olduğuna işaret eden Şimşek, şöyle konuştu: “Banka, Türkiye’nin kamu ve özel sektöre sağladığı finansmanı 2 katından fazla artırarak 35 milyar dolara çıkarmayı planlıyor. önümüzdeki üç yıl. “Paha biçilmez ortaklığını ve Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına yönelik güçlü bağlılığını takdir ediyoruz. Bu, BAE’nin daha önce açıkladığı yaklaşık 51 milyar dolarlık üç yıllık yatırım planına ek olarak geliyor. Bu kadar önemli bir dış finansmanın varlığı şüphesiz programımızın başarılı bir şekilde yürütülmesini desteklemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, OVP’nin iyi kalibre edilmiş para, maliye ve yapısal politikalar yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı sağlamayı, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmeyi ve sarsıntı sonrası yeniden yapılandırmayı başarıyla tamamlamayı amaçladığını belirtti. İfadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu